Școala Gimnazială

„Mihai Viteazul”

orașul Boldești-Scăeni

Erasmus Days

ErasmusDays la Școala Gimnazială “Mihai Viteazul” Boldești-Scăeni “Calea proiectului de la eTwinning la Erasmus” În ziua de 11 octombrie 2019, profesorii de la școala au fost invitati pentru a celebra ErasmusDays împreună. Au fost prezente șapte invatatoare si doua profesoare (de limba engleza si de religie). Ele au fost intampinate în sala de ședinte decorată cu baloanele inscriptionate pentru acest eveniment. Colegele au primit materialele informative si stickere. Cele trei cuvinte cheie ale actiunii au fost: IMPLICARE, COMUNITATE, SCHIMBARE. Da, ne dorim implicarea in proiecte Erasmus+, conștiente fiind de importanța acestora in dezvoltarea institutionala si profesionala, precum si de impactul pozitiv asupra beneficiarilor directi-elevii nostri. Nu putem face acest lucru decat impreuna (COMUNITATE), avand valori comune, lucrand si apreciindu-ne. SCHIMBAREA se va produce mai ușor și mai sigur daca vom participa activ la programul eTwinning. Mi-a facut plăcere să prezint programul eTwinning, importanța și relevanța acestuia pentru activitatea fiecărui cadru didactic. Eu am subliniat faptul ca exista o cale fireasca a proiectului de la eTwinning la Erasmus. Colegele s-au aratat interesate si am stabilit impreuna colaborarea in cadrul proiectelor eTwinning inscrise. Eu am incurajat colegele sa exploreze eTwinning și sa coopereze si cu cadre didactice din alte școli din Romania și nu numai, in cadrul unor noi proiecte. Eu am convingerea ca evenimentul ErasmusDays din scoala noastra a avut un impact pozitiv. Dupa incheierea activitatii, au continuat discutiile pe tema propusa, colegele au cerut informatii suplimentare, iar unele au fost entuziasmate. Colegii care nu au putut fi prezenti la eveniment au primit materialele informative de la ANPCDEFP. prof.inv.primar G.Visan