Școala Gimnazială

„Mihai Viteazul”

orașul Boldești-Scăeni

Programul Meet and code

Participarea clasei a II-a C la programul Meet and Code În dorința de a familiariza elevii clasei a II-a C cu lumea tehnologiei și a programării, aceștia au fost înscriși ca participanți la acțiunea europeana Europe Code Weeks. În plus, prof. înv. primar Grațiela Vișan a obținut si o spnsorizare pentru derularea evenimentului. Propunerea de eveniment a fost depusă online de către prof.înv. primar Grațiela Vișan, între 03.06.2019 și 08.09.2019, numai după ce organizația care aplică a fost validată în Programul TechSoup. În acest demers, a fost primit sprijinul doamnei economist Monica Șoimăreanu, în calitate de presedinte al Aosciatiei de părinți din școala noastră. “Evenimentul este finanțat cu ajutorul inițiativei Meet and Code (https://www.meet-and-code.org/) susținută la nivel european de compania de software SAP. Meet and Code este coordonată de Haus des Stiftens gGmbH și rețeaua TechSoup Europe în 25 de țări europene și susține, pentru al treilea an consecutiv, evenimente de tehnologie și programare desfășurate în timpul Europe Code Week (5-20 octombrie 2019). În România, inițiativa Meet and Code este coordonată de Asociația Techsoup. Din 2010, Asociația Techsoup (https://www.asociatiatechsoup.ro) creează și oferă resurse IT și experiențe de învățare a tehnologiei pentru organizații nonprofit, tineri și profesori. Asociația Techsoup este câștigătoare a premiului Digital Skills for Education din cadrul European Digital Skills Awards în 2017, competiție organizată de Comisia Europeană.” Evenimentul propus de prof.înv.primar Grațiela Vișan a fost acceptat pentru finanțare și a intrat în competiție la categoria Diversity. Descriere În cadrul acestui eveniment vor participa 20 de copii din clasa a II-a C din școala noastră. Vor fi folosite resursele de pe site-ul https://codeweek.eu/. Elevii vor lucra în grupuri mici. Ei vor folosi Scratch ca instrument digital pentru a crea povești, vor salva mini-proiectele realizate și le vor prezenta colegilor. Profesorul va oferi instrucțiuni, va monitoriza clasa și va oferi asistență atunci când este necesar, deoarece gradul lor de familiarizare cu mediul digital este redus. Elevii își vor dezvolta gândirea computațională, își vor exersa abilitățile de colaborare și comunicare. Implicarea celor mici va fi răsplătită prin premii de participare. Atelierul va fi susținut de învățătoare, iar partenerii implicați în organizarea evenimentului vor fi părinții elevilor. Puteți încuraja și sprijini elevii din clasa a II-a C în competiția Meet and Code, categoria Diversity, votând activitatea lor pe site-ul: https://rheinneckarcodeweek.de/ro/ro/event-show/2301 Vă mulțumim!   1 2Code Week2Code Week1